Jest wiele zawodów, dla których wykonywania niezbędna jest odzież ochronna i BHP. Ma ona zabezpieczać pracownika przed zagrożeniami związanymi z wykonywanymi obowiązkami, ale też zapewnić mu odpowiedni poziom komfortu. Niejednokrotnie też umożliwia wykonywanie prac - jak odzież ochronna żaroodporna - stosowana w przemyśle hutniczym czy metalurgicznym.
Warto wiedzieć, że ponad 60% wypadków przy pracy ma związek z nieprawidłowym zachowaniem się pracownika. Jedną z przyczyn jest właśnie brak odpowiedniej dla wykonywanych prac odzieży ochronnej.
O jakie elementy ubioru może chodzić? Mowa nie tylko o kaskach, butach, kurtkach, rękawicach czy specjalnych okularach, ale również o kombinezonach dla malarzy czy odzieży żaroodpornej. Pracodawca, który zatrudnia pracowników na stanowiskach wymagających dodatkowych środków ochrony osobistej, zobowiązany jest zapewnić im wszelkie części odzieży.
Przede wszystkim, istotne jest, żeby kupować odzież ochronną renomowanych producentów, działających w tej branży na rynku. Ubrania i akcesoria powinny bowiem spełniać określone normy i faktycznie zapewniać bezpieczeństwo.
Ponadto, ważna jest swoboda ruchów w stroju roboczym. Powinien on umożliwiać bezproblemowe wykonywanie wszelkich związanych ze stanowiskiem czynności. Nie może być natomiast zbyt luźny – wszelkie zwisające, odstające elementy mogą stanowić zagrożenie. Żeby ubranie robocze spełniało swoje funkcje, musi być nie tylko dobrze skrojone, ale również odpowiednio dopasowane rozmiarem. Powinno być też ono wykonane z materiałów elastycznych na przykład w miejscach zginania się stawów.
Kolejnym ważnym czynnikiem, szczególnie w przypadku pracy na zewnątrz lub w wysokich temperaturach, jest zapewnienie odpowiedniego komfortu termicznego pracownikowi. Zarówno wychłodzenie, jak i przegrzanie organizmu nie sprzyja wydajności pracy i dobremu samopoczuciu pracownika. W skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Odzież robocza powinna być stosowana warstwowo. Pierwszą warstwą jest przylegająca do ciała bielizna, następną – odzież zapewniająca dostosowanie się do panującej temperatury. Kolejna ma funkcję izolacyjną – może to być na przykład kombinezon, chroniący odzież pod spodem.
W pracy malarza odzież robocza ma istotne znaczenie. Po pierwsze, musi być ona wygodna i elastyczna, zawód ten bowiem niejednokrotnie wiąże się z wykonywaniem "akrobacji" na drabinie, szczególnie gdy malowane są trudno dostępne miejsca. Ponadto, niezwykle ważne jest to, z jakiego materiału została ona wykonana. Malarze na co dzień mają do czynienia z farbą czy masą szpachlową, która w kontakcie z odzieżą zostawi trwałe ślady. Najdrobniejsze rozpryski nie powinny się przedostać przez warstwę ochronną. Warto wybierać modele praktyczne – na przykład zaopatrzone w kieszenie pozwalające na przechowywanie najpotrzebniejszych akcesoriów. Opcją godną polecenia są spodnie z kieszeniami, w których umieścić można kolanowe wkładki ochronne. Dzięki temu zabezpieczone zostaną stawy, jeżeli praca będzie wymagać długotrwałego pracowania w pozycji klęczącej. Przydatną funkcją jest też możliwość ściągnięcia obwodu kapuzy czy rękawów, dla lepszego zabezpieczenia przed odpryskami farb.
Wśród typów odzieży dla malarzy wyróżnić można między innymi kombinezony antystatyczne. Nie elektryzują się one jak wiele sztucznych tkanin. Warte uwagi są także kombinezony malarskie Tyvek, znajdujące zastosowanie w także przemyśle chemicznym, motoryzacyjnym, przy odkażaniu terenów skażonych, przy pracach porządkowych czy w przetwórstwie spożywczym. Kombinezon ten wyróżniają specjalne materiały użyte do jego produkcji – włóknina Tyvek® oraz laminaty Tychem®. Odzież z nich wykonana doskonale chroni przed farbami, a także pyłem.
Tyvek® to polietylenowa włóknina, która jest elastyczna, dzięki czemu kombinezon nie krępuje ruchów, ale też skutecznie chroni przed rozcieńczonymi chemikaliami, farbami różnych typów. Co istotne, przepuszcza parę wodną i powietrze.
Zobacz: Odzież Ochronna dla Malarzy
Istotną kategorią wśród odzieży ochronnej są ubrania żaroodporne, takie jak odzież Tytan produkowana w Polsce przez firmę RESIN. Chroni ona przed czynnikami gorącymi i płomieniem, promieniowaniem podczerwonym, rozpryskami płynnych metali. Odzież wykonana z para-aramidu laminowanego folią aluminiową poliestrową. W ofercie: Kaptur żaroodporny ReS-K TYTAN 1, Bluza żaroodporna Res TYTAN, Spodnie żaroodporne Res TYTAN, Fartuch żaroodporny Res TYTAN oraz kaski i osłony oczu i twarzy. Odzież żaroodporna Tytan dedykowana jest pracownikom przemysłu hutniczego, odlewniczego, metalurgicznego czy koksowniczego.
Zobacz: Odzież Żaroodporna Tytan
W wielu zawodach warto też zaopatrzyć się w powietrzny kaptur ochronny, który skutecznie zabezpieczy oczy i głowę przed dostępem pyłów, oparów czy luźnych cząstek emulsji, jednocześnie nie ograniczając pola widzenia.
Kolejnym akcesorium może być maska przeciwpyłowa, która chroni układ oddechowy. Warto wspomnieć, że niektóre czynniki mogą wydawać się niegroźne, ale po dłuższym narażeniu na nie organizmu, wywoływać bardzo negatywne skutki. Tak jest właśnie z pyłami, których inhalowanie może w znaczącym stopniu przyczyniać się do rozwoju chorób płuc i niewydolności oddechowej.
Zadbanie o odzież ochronną to pierwszy krok w stronę spełniania przepisów BHP i zadbania o bezpieczeństwo pracowników w czasie wykonywania obowiązków. Zwiększa ona nie tylko komfort pracy, ale również komfort psychiczny. Pracownik, który ma zabezpieczenie przed niekorzystnymi czynnikami, będzie czuć się znacznie lepiej. A co za tym idzie, swoją pracę będzie wykonywał efektywniej.
Oferta RESIN: Aparaty nadmuchowe. Kaptury powietrzne. Kombinezony dla malarzy. Maski i półmaski 3M. Ochrona osobista twarzy. Odzież żaroodporna Tytan. Stacje filtracyjne.
Zobacz w sklepie: Ochrona Osobista